LIFE BEAVER (LIFE BOBER): ŽIVLJENJE Z BOBROM, MOKRIŠČI IN PODNEBNIMI SPREMEMBAMI
OPIS PROJEKTA
V projektu LIFE BEAVER (LIFE BOBER): Življenje z bobrom, mokrišči in podnebnimi spremembami želijo raziskovalci strokovno in laično javnost ozavestiti o pomenu in koristih bobra, izboljšati sobivanje z bobrom in vpeljati dobre prakse za preprečevanje škode, pripraviti predloge za izboljšanje obstoječih upravljalskih politik in odškodninskih shem ter ozavestiti javnost o koristih mokrišč, ki jih bober ustvarja – predvsem v povezavi z podnebnimi spremembami, saj mokrišča blažijo tako suše kot poplave. V okviru projekta zbirajo tudi podatke o razširjenosti bobra v Sloveniji.
Vabijo vas, da svoja opažanja o prisotnosti bobra na terenu delite z njimi in tako prispevate k uspehu projekta. Za namen zbiranja podatkov so razvili spletno aplikacijo Bobrosled, ki je prosto dostopna na strani projekta (https://life-beaver.eu/bobrosled). Za potrditev verodostojnosti vnesenih podatkov vas prosijo, da preko aplikacije priložite vsaj eno fotografijo, še bolje fotografijo vsakega znaka, ki ste ga opazili (npr. bobrovega jezu, obglodanih dreves in vej, … ).
KAKO SODELOVATI
Na spletni strani projekta (lahko pa tudi neposredno z vpisom v spletni iskalnik), najdete aplikacijo BOBROSLED (https://life-beaver.eu/bobrosled), preko katere lahko s terena pošljete fotografije in ostale informacije o vaših opažanjih bobrove prisotnosti. Aplikacija sama določi vašo lokacijo. Bobrosleda ni potrebno naložiti na telefon.
FOTO
Dekorativna slika bobra v vodi; Beaver (foto: Phillip Price), vir: woodlandtrust.org.uk
- STATUS PROJEKTA: aktiven
- ČAS TRAJANJA PROJEKTA: od 1.9.2020 do 31.8.2024
- ZNANSTVENO PODROČJE: biologija in druge bioznanosti
- NAČIN DELA: terensko delo
- KOMU JE PROJEKT NAMENJEN: osnovnošolci, srednješolci, odrasli, upokojenci
- NOSILEC PROJEKTA: LUTRA